Czym jest?

 

WAZEKTOMIA

CENA ZABIEGU: 2000 zł

UMÓW WIZYTĘ

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z PRZEPROWADZENIA ZABIEGU U NAS

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z PRZEPROWADZENIA ZABIEGU U NAS

1. Minimalny dyskomfort
2. Niewielkie ryzyko powikłań
3. Bez konieczności zakładania szwów
4. Krótki czas rekonwalescencji

CO KRYJE SIĘ POD POJĘCIEM WAZEKTOMIA?

 • Wazektomia, inaczej przecięcie i podwiązanie nasieniowodów, to jedna z metod męskiej antykoncepcji. Szczególnym uznaniem i popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych i krajach skandynawskich.
 • Wazektomię traktuje się jako zabieg w pełni bezpieczny, a co najważniejsze bardzo skuteczny.
 • • Jest on w pewnej mierze odwracalny. Lekarz przecina i podwiązuje nasieniowody w celu wyeliminowania obecności plemników w nasieniu – przerwana w ten sposób drożność nasieniowodów może potem zostać przywrócona, choć warto mieć na uwadze, że odwrócenie wazektomii nie jest możliwe w każdym przypadku.

Całą procedurę wazektomii dobrze obrazuje poniższy film:

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ZABIEGU?

 • Pacjent powinien być ogólnie zdrowy
 • Przed zabiegiem należy ogolić mosznę.
 • Przed zabiegiem nie wolno przyjmować aspiryny oraz innych preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków przeciwbólowych z grupy niesterydowych przeciwzapalnych; nasilają one krwawienie.
 • Prosimy zabrać ze sobą dopasowaną, obcisłą, ale nie uciskającą bieliznę.
 • Przed wyruszeniem z domu można spokojnie spożyć posiłek.

ZABIEG KROK PO KROKU

  • Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie w klinice w Warszawie, w znieczuleniu miejscowym i zazwyczaj nie trwa zbyt długo.
  • Lekarz najpierw lokalizuje nasieniowód, a potem specjalnymi narzędziami rozwarstwia skórę, wycina fragment nasieniowodów i na ich końce zakłada szwy
  • Dolegliwości bólowe nie pojawiają się w ogóle albo w bardzo niewielkim stopniu.

 

CO PO ZABIEGU?

Po zabiegu przecięcia i podwiązania nasieniowodów płodność utrzymuje się jeszcze przez kilka tygodni (kilkanaście ejakulacji). Dopiero po tym czasie należy wykonać badanie nasienia, aby upewnić się, że nie znajdują się w nim plemniki.

BRAK EFEKTÓW UBOCZNYCH

 • Wazektomia nie wpływa na jakość i poziom satysfakcji z pożycia intymnego. Wytrysk oraz erekcja utrzymują się na dotychczasowym poziomie.
 • Nie stwierdza się także żadnych zaburzeń o podłożu hormonalnym, takich jak na przykład zmiana barwy głosu, poziom popędu seksualnego czy obfitość zarostu.

ROZWIEWAMY WĄTPLIWOŚCI
Niekiedy pewne wątpliwości budzi legalność wazektomii. Jak wspomnieliśmy, jest ona z powodzeniem wykonywana w wielu krajach, zarówno w Europie, jak i na świecie. W Polsce cały czas budzi kontrowersje, które w dużej mierze biorą się z niedostatecznej wiedzy społecznej, dlatego też należy raz jeszcze dobitnie zaznaczyć, że wazektomia w żadnym wypadku nie jest zabroniona ani karalna. Mamy tutaj do czynienia z czasową niepłodnością, bowiem istnieje możliwość odwrócenia wazektomii poprzez zespolenie przeciętych nasieniowodów. Więcej na ten temat w dziale Reversal.

NIEOCENIONE KORZYŚCI
Niewątpliwym plusem wazektomii jest przejęcie odpowiedzialności za antykoncepcję przez mężczyznę. Pozwala to zrezygnować z niewygodnych w użyciu i czasem zawodnych prezerwatyw, a także terapii hormonalnej, która nie pozostaje obojętna dla zdrowia oraz komfortu życia kobiety.

ODPOWIEDZIALNE DECYZJE
Na koniec kilka słów refleksji, wynikających z dotychczasowej praktyki lekarskiej. Na zabieg wazektomii powinni decydować się raczej dojrzali (metrykalnie i emocjonalnie) mężczyźni o ustabilizowanej sytuacji rodzinnej. Tacy, którzy posiadają już potomstwo w satysfakcjonującej liczbie lub są absolutnie przekonani, że w ogóle nie chcą go mieć. Dłużej powinny przemyśleć sprawę osoby młode i bezdzietne. Oczywiście przed zabiegiem wazektomii można zawsze zdeponować spermę w banku nasienia, co umożliwi potem ewentualne zapłodnienie metodą inseminacji lub in vitro. Pamiętajmy, że różne są koleje losu, a takie decyzje nie powinny być podejmowane pod wpływem chwili czy emocji.

Zyskaj pewność

POZNAJ ODPOWIEDZI

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?

Pacjent powinien być ogólnie zdrowy. Przed zabiegiem nie wolno przyjmować aspiryny oraz innych preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków przeciwbólowych z grupy niesterydowych przeciwzapalnych; nasilają one krwawienie. Przed zabiegiem należy usunąć zbędne owłosienie moszny, dobrze zaplanować podróż do gabinetu oraz zabrać ze sobą obcisłą bieliznę. Przed wyruszeniem z domu można spokojnie spożyć posiłek.

Przed każdym zabiegiem obowiązuje aktualny ujemny test na COVID 19 lub dokument potwierdzający pełne szczepienie.

Czy należy przybyć z osobą towarzyszącą?
Taka asysta nie jest wymagana. Pacjent po zabiegu może normalnie prowadzić samochód.
Czy wazektomia jest bolesna?
Cała procedura odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Jest ono podawane specjalnym aparatem bezpośrednio przez skórę, bez użycia igły.
Ile trwa zabieg?
Wszystko zależy od uwarunkowań anatomicznych pacjenta. Jednak zazwyczaj zajmuje to nie więcej niż 40 minut.
Co należy robić po zabiegu?
Przede wszystkim nosić obcisłą bieliznę, aby zminimalizować uczucie dyskomfortu podczas rekonwalescencji. Po 24 godzinach można zdjąć opatrunek. Nie ma konieczności zakładania w jego miejsce nowego.
Czy po wszystkim przydadzą się jakieś środki przeciwbólowe?
W razie potrzeby można zajrzeć do domowej apteczki po stosowny specyfik. W wyjątkowych przypadkach stosuje się leki wydawane na receptę.
Jak funkcjonować tuż po zabiegu?
Po wazektomii można normalnie udać się do pracy. Przez pierwszych kilka dni oczywiście należy unikać ciężkiego wysiłku, czy forsownych ćwiczeń fizycznych (tenis, jazda na rowerze).
Kiedy mogę zrezygnować z dotychczasowej antykoncepcji?
Przez pierwszy tydzień najlepiej powstrzymać się od współżycia. Później przez około 2 miesiące (aż do uzyskania wyników badania nasienia na obecność plemników), zalecane jest stosowanie antykoncepcji jak przed zabiegiem.
Czy po zabiegu wazektomii występują jakieś powikłania?
Każda ingerencja chirurgiczna w organizm ludzki niesie ze sobą ryzyko pojawienia się niepożądanych dolegliwości. Są one jednak rzadkością. Najczęściej występującym powikłaniem jest krwiak ( siniak ), który zazwyczaj nie wymaga żadnego postępowania. Może pojawić się obrzęk lub bolesny guzek w miejscu operowanym ( często zależy to od metody chirurgicznej lub indywidualnej skłonności pacjenta).

Umów się na wizytę