WAZEKTOMIA

CENA ZABIEGU: 2099 zł

UMÓW WIZYTĘ

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z PRZEPROWADZENIA ZABIEGU U NASstrzaleczka
mala strzaleczka

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z PRZEPROWADZENIA ZABIEGU U NAS

1. Minimalny dyskomfort
2. Niewielkie ryzyko powikłań
3. Bez konieczności zakładania szwów
4. Krótki czas rekonwalescencji

CO KRYJE SIĘ POD POJĘCIEM WAZEKTOMIA?

 • Wazektomia, inaczej przecięcie i podwiązanie nasieniowodów, to jedna z metod męskiej antykoncepcji. Szczególnym uznaniem i popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych i krajach skandynawskich.
 • Wazektomię traktuje się jako zabieg w pełni bezpieczny, a co najważniejsze bardzo skuteczny. Obecnie jest uznawany za najlepszą metodę antykoncepcji.
 • Jest on w pewnej mierze odwracalny. Lekarz przecina i podwiązuje nasieniowody w celu wyeliminowania obecności plemników w nasieniu – przerwana w ten sposób drożność nasieniowodów może potem zostać przywrócona, choć warto mieć na uwadze, że odwrócenie wazektomii nie jest możliwe w każdym przypadku.

 

Odwiedź naszą stronę internetową wazektomia.com, na której znajdziesz informacje dotyczące miejsc i sposobu wykonywania zabiegów.

logo1-1

Całą procedurę wazektomii dobrze obrazuje poniższy film:

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ZABIEGU?

 • Pacjent powinien być ogólnie zdrowy
 • Przed zabiegiem należy ogolić mosznę.
 • Przed zabiegiem nie wolno przyjmować aspiryny oraz innych preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków przeciwbólowych z grupy niesterydowych przeciwzapalnych; nasilają one krwawienie.
 • Prosimy zabrać ze sobą dopasowaną, przyległą, ale nie uciskającą bieliznę.
 • Przed wyruszeniem z domu można spokojnie spożyć posiłek.

ZABIEG KROK PO KROKU

  • Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie w klinice w Warszawie, w znieczuleniu miejscowym i zazwyczaj nie trwa zbyt długo. Oznacza to, że pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu.
  • Lekarz najpierw lokalizuje nasieniowód, a potem specjalnymi narzędziami rozwarstwia skórę, wycina fragment nasieniowodów i na ich końce zakłada szwy.
  • Dolegliwości bólowe nie pojawiają się w ogóle albo w bardzo niewielkim stopniu. Jeżeli jednak po odejściu znieczulenia pojawią się boleści w okolicy pozabiegowej, wystarczy przyjąć zwykłe leki przeciwbólowe.

 

informacja

ZALECENIA PO ZABIEGU WAZEKTOMII

Rekonwalescencja po wazektomii przebiega bardzo sprawnie. Zazwyczaj trwa jedynie do 2 tygodni. Oczywiście duży wpływ na przebieg i czas regeneracji organizmu mają indywidualne predyspozycje pacjenta oraz przestrzeganie zaleceń lekarza i ogólnych zasad higieny.

Podstawą jest oczywiście czasowa wstrzemięźliwość seksualna. Okres rekonwalescencji powinien opierać się na rozsądnym traktowaniu sfer intymnych. Dotyczy to również codziennej toalety. Dbanie o higienę jest szczególnie ważne. Mycie penisa powinno być nie tylko dokładne, ale i bardzo delikatne.

Aby nie powodować zbędnego wydłużenia gojenia, warto odpuścić nadmierną aktywność fizyczną. Zabronione są bardzo wymagające sporty, takie jak treningi siłowe czy gry zespołowe, podczas których może dojść do urazów mechanicznych prącia. Wazektomia nie jest jednak inwazyjnym zabiegiem, dlatego poddanie się mu nie oznacza, że pacjent musi całkowicie ograniczać wysiłek. Zaleca się bowiem drobne aktywności, jak na przykład spacery.

BRAK EFEKTÓW UBOCZNYCH

 • Wazektomia nie wpływa na jakość i poziom satysfakcji z pożycia intymnego. Wytrysk oraz erekcja utrzymują się na dotychczasowym poziomie.
 • Nie stwierdza się także żadnych zaburzeń o podłożu hormonalnym, takich jak na przykład zmiana barwy głosu, poziom popędu seksualnego czy obfitość zarostu.

CZY PO WAZEKTOMII DLA MĘŻCZYZN MOGĄ POJAWIĆ SIĘ POWIKŁANIA?

Wazektomia to zabieg chirurgiczny, a więc, jak po każdym innym, mogą pojawić się powikłania. Najczęściej są to jednak po prostu naturalne reakcje organizmu, które nie powinny wzbudzać niepokoju. Do tego grona zalicza się np. powstanie krwiaka czy delikatny obrzęk. Rzadziej występuje zabarwienie spermy krwią, zapalenie najądrza czy czasowe dolegliwości ze strony układu moczowego. Uogólniając, chwilowe powikłania są możliwe, jednak występują u nielicznego grona pacjentów. Zdecydowana większość panów nie odczuwa żadnych negatywnych skutków.

ROZWIEWAMY WĄTPLIWOŚCI

Niekiedy pewne wątpliwości budzi legalność wazektomii. Jak wspomnieliśmy, jest ona z powodzeniem wykonywana w wielu krajach, zarówno w Europie, jak i na świecie. W Polsce cały czas budzi kontrowersje, które w dużej mierze biorą się z niedostatecznej wiedzy społecznej, dlatego też należy raz jeszcze dobitnie zaznaczyć, że wazektomia w żadnym wypadku nie jest zabroniona ani karalna. Nie należy więc spodziewać się żadnych konsekwencji natury prawnej. Mamy tutaj do czynienia z czasową niepłodnością, bowiem istnieje możliwość odwrócenia wazektomii poprzez zespolenie przeciętych nasieniowodów. Więcej na ten temat w dziale Reversal.

para przytulona wazektomia

NIEOCENIONE KORZYŚCI

Niewątpliwym plusem wazektomii jest przejęcie odpowiedzialności za antykoncepcję przez mężczyznę. Pozwala to zrezygnować z niewygodnych w użyciu i czasem zawodnych prezerwatyw, a także terapii hormonalnej, która nie pozostaje obojętna dla zdrowia oraz komfortu życia kobiety. Każda z pań stosująca tabletki antykoncepcyjne (lub inne metody) z pewnością doskonale wie, jaki mają one wpływ na codzienne samopoczucie.

Warto mieć na uwadze, że damski odpowiednik wazektomii dla mężczyzn, czyli podwiązanie jajników, jest znacznie bardziej niebezpieczne. Szanse na odwrócenie skutków tej procedury są o wiele mniejsze. Z tego względu najczęściej zaleca się, aby to panowie przejęli odpowiedzialność za antykoncepcję.

Ponownie należy zaznaczyć, że wazektomia w żadnym stopniu nie wpływa na jakość życia seksualnego mężczyzny. Ani jej nie polepsza, ani tym bardziej nie pogarsza.

 

 

ODPOWIEDZIALNE DECYZJE

Na koniec kilka słów refleksji, wynikających z dotychczasowej praktyki lekarskiej. Na zabieg wazektomii powinni decydować się raczej dojrzali (metrykalnie i emocjonalnie) mężczyźni o ustabilizowanej sytuacji rodzinnej. Tacy, którzy posiadają już potomstwo w satysfakcjonującej liczbie lub są absolutnie przekonani, że w ogóle nie chcą go mieć.

Dłużej powinny przemyśleć sprawę osoby młode i bezdzietne. Pamiętajmy, że różne są koleje losu, a takie decyzje nie powinny być podejmowane pod wpływem chwili czy emocji. Zabieg wazektomii można wykonać właściwie w każdym czasie, dlatego nie ma potrzeby, aby spieszyć się z wyborem. Wykonując wazektomię w Warszawie, zauważam, że znaczna część bardzo młodych pacjentów zgłasza się po czasie na reversal.

Zalecam, szczególnie w przypadku osób młodych, aby przed zabiegiem rozważyć pomysł zamrożenia nasienia. Kilka próbek (uprzednio przebadanych pod kątem przydatności) może okazać się zbawienne w przypadku, gdy pacjent zmieni zdanie co do posiadania potomstwa.
Jak już zostało niejednokrotnie wspomniane, niekiedy można wykonać odwrócenie wazektomii w Warszawie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Jeżeli więc pacjent będzie posiadał zdeponowane nasienie, negatywna kwalifikacja nie przekreśli możliwości powiększenia rodziny. Wówczas istnieje bowiem szansa na zapłodnienie metodą in vitro.

Zyskaj pewność

POZNAJ ODPOWIEDZI

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?

Pacjent powinien być ogólnie zdrowy. Przed zabiegiem nie wolno przyjmować aspiryny oraz innych preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków przeciwbólowych z grupy niesterydowych przeciwzapalnych; nasilają one krwawienie. Przed zabiegiem należy usunąć zbędne owłosienie moszny, dobrze zaplanować podróż do gabinetu oraz zabrać ze sobą obcisłą bieliznę. Przed wyruszeniem z domu można spokojnie spożyć posiłek.

Przed każdym zabiegiem obowiązuje aktualny ujemny test na COVID 19 lub dokument potwierdzający pełne szczepienie.

Czy należy przybyć z osobą towarzyszącą?
Taka asysta nie jest wymagana. Pacjent po zabiegu może normalnie prowadzić samochód.
Czy wazektomia jest bolesna?
Cała procedura odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Jest ono podawane specjalnym aparatem bezpośrednio przez skórę, bez użycia igły.
Ile trwa zabieg?
Wszystko zależy od uwarunkowań anatomicznych pacjenta. Jednak zazwyczaj zajmuje to nie więcej niż 40 minut.
Co należy robić po zabiegu?
Przede wszystkim nosić obcisłą bieliznę, aby zminimalizować uczucie dyskomfortu podczas rekonwalescencji. Po 24 godzinach można zdjąć opatrunek. Nie ma konieczności zakładania w jego miejsce nowego.
Czy po wszystkim przydadzą się jakieś środki przeciwbólowe?
W razie potrzeby można zajrzeć do domowej apteczki po stosowny specyfik. W wyjątkowych przypadkach stosuje się leki wydawane na receptę.
Jak funkcjonować tuż po zabiegu?
Po wazektomii można normalnie udać się do pracy. Przez pierwszych kilka dni oczywiście należy unikać ciężkiego wysiłku, czy forsownych ćwiczeń fizycznych (tenis, jazda na rowerze).
Kiedy mogę zrezygnować z dotychczasowej antykoncepcji?
Przez pierwszy tydzień najlepiej powstrzymać się od współżycia. Później przez około 2 miesiące (aż do uzyskania wyników badania nasienia na obecność plemników), zalecane jest stosowanie antykoncepcji jak przed zabiegiem.
Czy po zabiegu wazektomii występują jakieś powikłania?
Każda ingerencja chirurgiczna w organizm ludzki niesie ze sobą ryzyko pojawienia się niepożądanych dolegliwości. Są one jednak rzadkością. Najczęściej występującym powikłaniem jest krwiak ( siniak ), który zazwyczaj nie wymaga żadnego postępowania. Może pojawić się obrzęk lub bolesny guzek w miejscu operowanym ( często zależy to od metody chirurgicznej lub indywidualnej skłonności pacjenta).

Umów się na wizytę