To możliwe!

 

ODWRÓCENIE WAZEKTOMII

CENA ZABIEGU: 17000 zł

UMÓW WIZYTĘ

REVERSAL – ODWRÓCENIE WAZEKTOMII WARSZAWA

Reversal (zwany niekiedy niepoprawnie rewazektomią) to, najprościej rzecz ujmując, zabieg polegający na próbie odtworzenia drożności nasieniowodów, które zostały wcześniej przecięte. Procedura ta wymaga specjalistycznego instrumentarium: mikroskopu operacyjnego i cieńszych niż ludzki włos nici używanych do łączenia. W porównaniu z wazektomią, zabieg jej odwrócenia jest o wiele bardziej skomplikowany, w związku z czym trwa znacznie dłużej i wymaga obecności anestezjologa, który będzie cały czas czuwał przy pacjencie. Wszystko to wpływa na dość wysoki koszt tego przedsięwzięcia. W przypadku odwrócenia wazektomii, podobnie jak w przypadku samej wazektomii, konieczna jest przemyślana decyzja.

W porównaniu z wazektomią zabieg jej odwrócenia jest o wiele bardziej skomplikowany, w związku z czym trwa znacznie dłużej. Średni czas wynosi od 2 do 3 godzin, jednak może ulec wydłużeniu. Wymaga również obecności anestezjologa, który będzie cały czas czuwał przy pacjencie, dbając o jego bezpieczeństwo. Wszystko to wpływa na dość wysoki koszt tego przedsięwzięcia.

W przypadku odwrócenia wazektomii, podobnie jak w przypadku samej wazektomii, konieczna jest przemyślana decyzja. Podjęcie próby tzw. rewazektomii może bowiem odbyć się dopiero po odpowiednim czasie od pierwszego zabiegu. Najlepiej, aby odstęp wynosił minimum pół roku. Ponowne przeprowadzenie wazektomii wiąże się już z większym ryzykiem, niż za pierwszym razem.

SKUTECZNOŚĆ ZABIEGU

Jeśli chodzi o skuteczność zabiegu odwrócenia wazektomii, to światowe ośrodki podają różne dane. Szanse na poczęcie dziecka zamykają się w granicach 50% – 80%. Jednym z kluczowych czynników wpływających na ewentualny sukces jest czas, jaki upłynął od wazektomii – najlepiej rokują zabiegi przeprowadzone do 3 lat od zamknięcia światła nasieniowodów. Znaczenie ma także wiek pacjenta – szanse na powodzenie maleją wraz z wiekiem. Niemniej jednak skuteczność zabiegu należy obiektywnie ocenić jako przeciętną.

Naturalnie równie istotną rolę odgrywają umiejętności chirurga. Nie narzucając siebie, zachęcam, aby dobrze przemyśleć wybór lekarza. Warto mieć na uwadze, że to stosunkowo inwazyjny i wymagający zabieg, toteż oddanie się w ręce doświadczonej osoby ma znaczący wpływ na skuteczność, a przede wszystkim na bezpieczeństwo zabiegu. Reversal nie należy do tanich zabiegów, jednak zdecydowanie nie należy kierować się ceną. Chodzi przecież o skuteczność procedury oraz zdrowie pacjenta.

Na pytanie, czy wazektomia jest odwracalna, nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi. Skuteczność przeprowadzonego zabiegu ocenia się na podstawie badania. Aby sprawdzić, czy drożność nasieniowodów została przywrócona, należy sprawdzić obecność plemników w ejakulacie. Najrozsądniej jest przeprowadzić je po około 90 dniach od reversal. W związku z tym podczas tego okresu trzeba stosować wybraną metodę antykoncepcji, np. prezerwatywy.

Odwiedź naszą stronę internetową wazektomia.com, na której znajdziesz informacje dotyczące miejsc i sposobu wykonywania zabiegów.

logo1-1

W okresie 5-8 lat:

%

Szanse na udrożnienie nasieniowodów

%

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Powyżej 15 lat:

%

Szanse na udrożnienie nasieniowodów

%

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

PROCEDURA I PRZYGOTOWANIE

Przed wykonaniem zabiegu reversal odbywa się konsultacja z dr Januszem Zajdą. Ma ona na celu określenie szansy na przywrócenie płodności u pacjenta i zapoznanie go z ewentualnym zabiegiem. Konsultacja, podobnie jak i wizyta kontrolna po zabiegu, są wliczone w cenę usługi. Wizyta kontrolna u doktora Zajdy po zabiegu jest wskazana (pacjenci spoza Warszawy muszą więc liczyć się z noclegiem w stolicy). Przed zabiegiem pacjent musi też wykonać badania laboratoryjne (morfologia krwi, antygen HBs HCV, układ krzepnięcia).

 

 

POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU ODWÓRCENIA WAZKETOMII

Po tzw. rewazektomii należy bezwzględnie powstrzymać się od aktywności seksualnej – zarówno od współżycia, jak i masturbacji. Zbagatelizowanie tego zalecenia może spowodować wiele negatywnych skutków. Niekiedy można rozpocząć współżycie już po 2 tygodniach od zabiegu. Rozsądne jest jednak skonsultowanie tego z lekarzem. Trzeba bowiem poczekać do pełnego wygojenia nasieniowodów.

Zalecam, aby pacjenci w pierwszych tygodniach po zabiegu zadbali o wypoczynek. Podczas rekonwalescencji należy zdecydowanie zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego. Wyklucza się treningi siłowe i uprawianie innych wyczerpujących sportów. To czas, w którym organizm się regeneruje, dlatego jego nadmierne obciążanie może znacząco wydłużyć okres gojenia. Warto jednak zadbać o odpowiednią ilość niewymagającego ruchu, np. spokojne spacery.

KIEDY EFEKTY? POCZĘCIE DZIECKA PO ZABIEGU ODWRÓCENIA WAZEKTOMII

Ostatecznym celem odwrócenia wazektomii jest zajście w ciążę partnerki pacjenta i przyjście na świat ich zdrowego potomka. Jak już zostało wspomniane, szanse na poczęcie dziecka po zabiegu wynoszą około 50%. Już po około 4 tygodniach od zabiegu reversal para może zacząć starać się o dziecko. Wszystko zależy jednak od indywidualnych predyspozycji danego pacjenta.
Aby upewnić się co do efektów zabiegu przywrócenia płodności, należy wykonać badanie na obecność plemników. Cykl produkcji plemników to około 90 dni i właśnie po takim czasie badanie nasienia ma największy sens. Przywrócenie pełnej żywotności i obecności plemników może potrwać nawet ponad pół roku.

CZY KAŻDY MOŻE PODDAĆ SIĘ REVERSAL?

Co do zasady, ewentualne przeciwwskazania są takie same, jak przy większości zabiegów tego rodzaju. Przed przystąpieniem do reversal należy w pełni wyleczyć wszelkie istniejące infekcje. Pacjent musi być całkowicie zdrowy, co oznacza, że np. przeziębienie czasowo wyklucza możliwość wykonania próby odwrócenia wazektomii.

Są to jedynie ogólne przeciwwskazania. Kluczową rolę odgrywa wizyta kwalifikacyjna, podczas której zostanie przeanalizowany stan pacjenta. Dr Janusz Zajda oceni, czy wykonanie reversal jest możliwe, a przede wszystkim bezpieczne w danym przypadku.

KONKURENCYJNA CENA ODWRÓCENIA WAZEKTOMII

Koszt zabiegu reversal jest obiektywnie wysoki, gdyż wynosi 17000 złotych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że to bardzo skomplikowana procedura. Wymaga nie lada wiedzy, doświadczenia, ale i precyzji. Jak już zostało wspomniane, konieczna jest również uprzednia konsultacja, wykonanie badań przed zabiegiem oraz po, a także współpraca z anestezjologiem. Cena reversal oraz koszty poboczne wynikają ze stopnia skomplikowania zabiegu oraz poprzedzającej go diagnostyki, która umożliwia zadbanie o bezpieczeństwo pacjenta.

Warto dodać, że wykonanie reversal w naszym kraju jest wielokrotnie tańsze niż w krajach Zachodu, dlatego nasi pacjenci to nie tylko Polacy, ale też obcokrajowcy, którzy pragną zostać ojcami. Drzwi naszej kliniki w Warszawie są otwarte dla każdego.

Zyskaj pewność

POZNAJ ODPOWIEDZI

Jak przygotować się do zabiegu?

Choć sam zabieg reversal jest dużo bardziej skomplikowany, to przygotowanie do niego wygląda podobnie jak do wazektomii. Także w tym przypadku pacjent musi być ogólnie zdrowy, wskazane jest ogolenie moszny. W przypadku reversal należy jednak być na czczo na 6 godzin przed zabiegiem. Dobrze też, by pacjent pojawił się wraz z asystą. Przed zabiegiem nie wolno przyjmować aspiryny oraz innych preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków przeciwbólowych z grupy niesterydowych przeciwzapalnych; nasilają one krwawienie.

Przed każdym zabiegiem obowiązuje aktualny ujemny test na COVID 19 lub dokument potwierdzający pełne szczepienie.

Przed zabiegiem REVERSAL wymagane są następujące badania laboratoryjne:

  • Grupa krwi;
  • Morfologia;
  • INR ( Krzepnięcie krwi).
  • HCV i HBs ( żółtaczki)
  • FSH (hormon odpowiedzialny na produkcję plemników)

 

Ile trwa zabieg?
Zabieg reversal zwykle trwa od 2 do 3 godzin. Pacjent powinien zostać pod obserwacją do następnego dnia. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu zewnątrz oponowym.
Czy zabieg jest bolesny?
Nie. Zabieg jest bezbolesny. Nad znieczuleniem czuwa anestezjolog.
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?
Po zabiegu reversal zaleca się większą ostrożność niż przy wazektomii. Dlatego jeszcze przez kilka tygodni unikamy wysiłku fizycznego, a także seksu. Stosowanie w tym okresie środków przeciwbólowych jest bardzo indywidualne.

Umów się na wizytę