Leczenie nietrzymania moczu z użyciem fotela NeoControl

W gabinecie Moconti leczymy wysiłkowe nietrzymanie moczu. O specyfice metody leczenia nietrzymania moczu z użyciem fotela NeoControl opowiada dr Janusz Zajda. 

NeocontrolNeoControl to urządzenie, które bez wysiłku po stronie pacjenta umożliwia wzmocnienie mięśni przepony moczowo-płciowej co jest skuteczną metodą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu oraz innych dysfunkcji mięśni miejsc intymnych np. zwieracza odbytu.

Jak działa NeoControl? Zasada działania jest bardzo prosta. Fotel NeoControl działa w oparciu o impulsy, które powodują mimowolne skurcze mięśni, wpływając na ich wzmocnienie i wytrenowanie.

Działanie tych impulsów ma również pozytywny wpływ na patologie związane. z osłabieniem zwieracza odbytu, osłabienia mięśni po porodach oraz w niektórych patologiach neurogennych. Głównym zastosowaniem jest jednak leczenie mięśni przepony moczowo-płciowej i tym samym leczczenie wysiłkowego nietrzymania moczu. 

Neocontrol wzmacnia mięśnie na odległość, bez potrzeby rozbierania się przez pacjenta w celu zakładania elektrod w miejscach intymnych. Ćwiczy się biernie.

W przypadku elektrostymulacji, również stosowanej do leczenia osłabienia mięśni, elektroda musi być umieszczona na powierzchni ciała, czyli doodbytniczo albo dopochwowo. W przypadku zastosowania fotela NeoControl nie ma takiej potrzeby. Impulsy, których dostarcza NeoControl działają na tak zwaną depolaryzację płytki mięśniowo-nerwowej. Pacjentka może ćwiczyć czytając gazetę, tak jak na załączonym obrazku.

W celu uzyskania efektów leczniczych trzeba wykonać 20 zabiegów. Każdy z nich kosztuje 50 złotych i trwa ok. 20 minut. Koszt całej serii zabiegów to 1000 złotych. Zabiegi powinny być wykonywane początkowo 2-3 razy w tygodniu, następnie częstotliwość może być większa, czyli co drugi dzień. Pod koniec można wykonywać je codziennie. Cała terapia trwa do półtora miesiąca w zależności od tego jak często wykonuje się zabiegi.

Rozpoczęte leczczenie nie powinno być nagle przerywane. NeoControl to po prostu trening mieśni, a każdy trening, który ma przynieść efekty nie powinien być przerywany. Po zakończeniu terapii z użyciem NeoControl pacjent powinien podtrzymywać efekty terapii ćwicząc samodzielnie. NeoControl pozwala wypracować i wzmocnić osłabione mięśnie, dzięki czemu dalszy samodzielny trening będzie dużo lżejszy niż gdyby od początku realizować go samodzielnie. Pacjenci, którzy mają problem z samodzielnym ćwiczeniem po zakończeniu terapii powinni powtarzać serię zabiegów przynajmniej raz w roku, w celu utrzymania efektów.

Terapia z użyciem fotela NeoControl pozwala często uniknąć bardziej inwazyjnych form leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, i jak każdy trening mięśni jest polecana również w profilaktyce.