Krótkie wędzidełko napletka

 

FRENULUM BREVIS

UMÓW WIZYTĘ

CO TO JEST WĘDZIDEŁKO NAPLETKA?

Wędzidełko napletka to fizjologiczna struktura anatomiczna ograniczająca ruchomość napletka. Jest cienkim, niewielkim fałdem skórnym, łączącym żołądź z napletkiem. Jeżeli jego struktura jest prawidłowa, umożliwia swobodne zsuwanie napletka z żołędzi. Dotyczy to zarówno penisa w stanie wzwodu, jak i w spoczynku.

 

ZA KRÓTKIE WĘDZIDEŁKO NAPLETKA

Niektórzy panowie rodzą się z wadą anatomiczną w postaci zbyt krótkiego wędzidełka. Taki stan uniemożliwia prawidłowe odciąganie napletka. Powoduje to różnorodne problemy, np. dyskomfort podczas współżycia. Wówczas stosunek wiąże się z bólem i nieprzyjemnym uczuciem ciągnięcia. Niekiedy dochodzi nawet do naderwania wędzidełka oraz krwawienia. Jeżeli doszło do całkowitego zerwania wędzidełka – trzeba czekać na samoistne wygojenie. Pacjent sam się „wyleczył”. Jeżeli jest to częściowe naderwanie, wówczas konieczny jest zabieg.

Za krótkie wędzidełko przysparza również trudności w zachowaniu prawidłowej higieny. W konsekwencji często zdarzają się takie dolegliwości jak grzybica prącia, zaburzenia pracy układu moczowo-płciowego, nieprzyjemny zapach, a także zapalenie żołędzi czy napletka.

Należy jednak pamiętać, że krótkie wędzidełko i stulejka, czyli niemożność zsunięcia napletka, to fizjologia – norma, prawidłowy stan u chłopców do wieku pokwitania (czyli indywidualnie ok. 11-13 roku życia). Nie należy nic z tym robić. Młody człowiek sam powoli rozciągnie napletek i krótkie wędzidełko w taki sposób, że nie będzie żadnego problemu w przyszłości. Odprowadzenie „na siłę” zwężonego napletka u dzieci może doprowadzić do mikro pęknięć i w konsekwencji do prawdziwej stulejki. Dodatkowo może dojść do traumy związanej z bólem.

 

DIAGNOSTYKA ZA KRÓTKIEGO WĘDZIDEŁKA NAPLETKA

Trudno jest określić, kiedy mamy do czynienia z patologią, ponieważ dolegliwości związane z tym stanem mają charakter zdecydowanie subiektywny. To znaczy, że są pacjenci z ewidentnie krótkim wędzidełkiem, którym to nie przeszkadza oraz tacy, którzy domagali się zabiegu mimo braku widocznych zmian. Podają oni najczęściej uczucie dyskomfortu, bolesne pociąganie w trakcie stosunku.

Nie da się więc jednoznacznie stwierdzić, że wędzidełko danego pacjenta jest za krótkie. Brak jest badań fizykalnych, które pozwoliłyby na taką diagnozę. Rozpoznanie opiera się na wywiadzie lekarskim.

Reasumując – kwalifikacją do zabiegu jest subiektywne odczucie pacjenta.

ZABIEG PLASTYKI KRÓTKIEGO WĘDZIDEŁKA NAPLETKOWEGO

Frenuloplastyka jest najlepszą metodą leczenia patologii wędzidełka napletka. Polega na przecięciu wędzidełka, które jest następnie zszywane odpowiednią techniką. W ten sposób wydłuża się jego struktura. Cały proces odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Zabieg trwa jedynie około godziny.

Prawidłowe gojenie rany trwa zazwyczaj ok. 10 dni do 2 tygodni. Jest to jednak proces indywidualny i może przebiegać różnie u każdego z pacjentów. Na czas rekonwalescencji mają wpływ takie czynniki jak osobiste predyspozycje pacjenta, a także przestrzeganie zaleceń pozabiegowych oraz zasad higieny.

operacja wedzidelka

JAKIE MOGĄ BYĆ POWIKŁANIA PO ZABIEGU PRZECIĘCIA WĘDZIDEŁKA?

Najczęściej występującym powikłaniem, a raczej naturalną reakcją organizmu, jest krwiak (siniak). Może on jednak pojawić się przy każdym zabiegu chirurgicznym, w ramach którego dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Do typowych powikłań po frenuloplastyce należy zaliczyć także obrzęk penisa utrzymujący się kilka dni. Tak samo jak w przypadku krwiaka, to zupełnie naturalna przypadłość, która nie jest powodem do obaw.

Stosunkowo bardzo rzadko występuje infekcja, która przedłuża proces gojenia. Równie sporadyczne może zsunąć się podwiązka. Tego rodzaju powikłanie występuje na skutek mimowolnej erekcji w nocy. Wówczas dochodzi do niewielkiego krwawienia.

Po zabiegu może wystąpić czasowe osłabienie czucia w operowanej okolicy. Zjawisko to jest przez niektórych pacjentów wręcz pożądane, ponieważ pozwala na przedłużenie czasu trwania stosunku u osób z przedwczesnym wytryskiem. Natomiast brak jest obiektywnych danych na ten temat. Mogę opierać się jedynie na relacji pacjentów.

POSTĘPOWANIE PO FRENULOPLASTYCE

Do podstawowych i tym samym ogólnych zaleceń po zabiegu przecięcia wędzidełka napletka należy przede wszystkim powstrzymanie się od współżycia i masturbacji. Celibat powinien trwać do czasu całkowitego wygojenia się ran, aby uniknąć naderwania wędzidełka. Jak już zostało wspomniane, okres gojenia jest kwestią typowo indywidualną, dlatego należy obserwować swoje ciało, a w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem.

W pierwszym tygodniu po zbiegu warto także zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej. Zbyt szybki powrót do uprawiania sportu może wydłużyć okres gojenia się ran. Organizm potrzebuje czasu na zregenerowanie się, jednak nie oznacza to, że pacjent musi zupełnie zrezygnować z poruszania się. Wręcz wskazane są spacery i inne formy aktywnego wypoczynku, jednak z zachowaniem rozsądku.

W procesie rekonwalescencji należy szczególnie dbać o higienę prącia. Pozwoli to zapobiec powstawaniu infekcji. Podstawą jest codzienna toaleta z użyciem delikatnych środków myjących (np. mydła), z zastrzeżeniem, że penisa należy myć delikatnie – szczególnie w okolicy pozabiegowej.
Ważne, aby codziennie odprowadzać napletek. Należy robić to bardzo delikatnie, zważając na swoje dolegliwości (np. ból). Pozwoli to uniknąć pojawienia się blizn. Dzięki temu rana będzie goić się prawidłowo, tym samym zapobiegając ponownemu skróceniu się wędzidełka.

Zastanawiałem się nad pytaniem, do czego fizjologicznie może służyć wędzidełko? Wydaje mi się, że do pohamowania pośpiechu. Skłaniania do delikatności w trakcie intymnych relacji. To ważna sfera życia, dlatego nie należy bagatelizować występujących dolegliwości. Wykonuję również zabieg wazektomii oraz odwrócenia wazektomii. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu. Z chęcią odpowiem na wszelkie pytania.

Umów się na wizytę