Konsultacja urologiczna w gabinecie Moconti

Janusz_Zajda

Rejestracja – Tel. 22 622-23-35

Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku, w godzinach 10-15.

Dr Janusz Zajda, specjalista urolog 

Ludzie bardzo często nie wiedzą czym zajmuje się urologia. To specjalność zabiegowa interesująca się się problemami układu moczowo-płciowego u kobiet i mężczyzn. Najczęstszą chorobą, która skłania panów do wizyty w gabinecie urologicznym są patologie związane z gruczołem krokowym (łagodny jego przerost lub nowotwór). Na kolejnej pozycji można wyróżnić zmiany zapalne w układzie moczowym. U mężczyzn są to zapalenia jąder oraz gruczołu krokowego. Natomiast przedstawicielki płci pięknej częściej borykają się z ogólnym zapaleniem układu moczowego. Spowodowane jest to specyfiką ich budowy anatomicznej. Wśród młodych kobiet nierzadko występują także stany zapalne cewki moczowej i pęcherza. Dość liczne grono niewiast zgłasza też problemy z nietrzymaniem moczu, a także wszelkie dolegliwości związane z oddawaniem moczu. Patologie w postaci kamicy, dotyczące nerek, w równym stopniu dotyczą  obu płci. Wśród cytopatologii wyróżniamy również nowotwory, wady wrodzone oraz urazy.

Jak wygląda konsultacja urologiczna w Moconti?   

Wizyta lekarska składa się z kilku elementów. Pierwszy z nich to wywiad. W jego trakcie pacjent opowiada o tym, co mu dolega. Natomiast lekarz zadaje dodatkowe pytania, które służą doprecyzowaniu problemu. Mogą one dotyczyć najbliższej rodziny czy też schorzeń innych narządów. Kolejny etap to badanie. Mężczyźni, którzy nigdy nie byli u urologa szczególnie obawiają się badania per rectum. Lęk ten jest raczej nieuzasadniony. Badanie to, choć może być odczuwane jako nieprzyjemne, nie jest bolesne. Jednak, gdy chodzi o rozpoznanie choroby nowotworowej trzeba odłożyć na bok wstyd, a także inne wątpliwości. Gra toczy się przecież o życie. Za pomocą palca można wykryć bolesność gruczołu krokowego, określić jego wielkość, fakturę, twardość oraz konsystencję. Informacje te można uzyskać tylko dzięki palpacji.

Reasumując, wizyta urologiczna składa się z części opisowej i badania fizykalnego. W Moconti dochodzi do tego jeszcze dodatkowe badanie USG. Pozwala ono obejrzeć narządy jamy brzusznej ze szczególnym uwzględnieniem nerek, pęcherza, gruczołu krokowego, czy też jąder. W razie potrzeby pacjent dostaje również skierowanie na dodatkowe badania krwi i moczu.

Czy badanie USG jest przeprowadzane u każdego pacjenta?

Tak, jeśli przychodzi na wizytę po raz pierwszy. Podczas kolejnych wizyt nie ma już takiej potrzeby, bo zazwyczaj ten obraz się nie zmienia. Warto dodać, że większość gabinetów nie dysponuje aparatem USG lub też lekarz nie posiada odpowiednich umiejętności, bądź wiedzy pozwalającej wykryć patologię przy pomocy takiego narzędzia. Oczywiście to takie badanie przesiewowe. Dokładniejszą diagnostyką z wykorzystaniem aparatu USG zajmuje się w Moconti doktor Beata Szerstobitow. Wykonuje ona między innymi badanie TRUS. Przy użyciu doodbytniczej sondy można obejrzeć gruczoł krokowy w powiększeniu i znaleźć mikroskopowej wielkości zmiany. W ramach wizyty, jeżeli pacjent ma wypełniony pęcherz, można przeprowadzić jeszcze badanie FLOW. W gabinecie mamy urządzenie do sprawdzania przepływu. Jest to bardzo cenne i obiektywne narzędzie. Pacjenci często przywiązują dużą wagę do wielkości gruczołu krokowego. Natomiast dla urologa ważniejszy jest właśnie przepływ i ocena zalegania moczu. Może się bowiem okazać, że nie duży, lecz mały gruczoł krokowy bardziej utrudnia przepływ moczu.     

 

Rejestracja – Tel. 22 622-23-35 Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku, w godzinach 10-15