Jakie są najskuteczniejsze metody antykoncepcji?

Hormonalne środki antykoncepcyjne są jedną z najczęściej stosowanych metod antykoncepcji. Ich działanie polega na uwalnianiu do organizmu hormonów, które zapobiegają owulacji i utrudniają plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Najpopularniejsze formy hormonalnych środków antykoncepcyjnych to pigułka, plaster i pierścień. Pigułkę przyjmuje się doustnie raz dziennie, natomiast plaster i pierścień umieszcza się na skórze i z czasem produkt uwalnia hormony. Wszystkie trzy metody są skuteczne, jeśli są stosowane prawidłowo. Poza tym mają niewiele skutków ubocznych.

Metody barierowe: prezerwatywy, diafragmy i kapturki szyjkowe

Metody barierowe to kolejny rodzaj antykoncepcji, który działa poprzez zapobieganie przedostawaniu się plemników do macicy. Prezerwatywy są najpopularniejszą formą antykoncepcji barierowej, ponieważ są powszechnie dostępne i łatwe w użyciu. Dostępne są również diafragmy i kapturki na szyjkę macicy, ale przed użyciem wymagają one dopasowania przez lekarza – między innymi po to, by ich stosowanie było w pełni bezpieczne. Wszystkie trzy metody są skuteczne, jeśli są stosowane prawidłowo, ale mogą być mniej niezawodne niż inne formy antykoncepcji.

Wazektomia jako jedna z metod antykoncepcji

Jedną z form antykoncepcji jest też zabieg wazektomii. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to metoda o charakterze trwałym. Zabieg ten polega na chirurgicznym usunięciu lub zablokowaniu przewodów odprowadzających plemniki z jąder do penisa. Podczas opisywanego zabiegu wazektomii wykonuje się niewielkie nacięcie w mosznie, a każda nasada pęcherza moczowego zostaje przecięta i uszczelniona. Uniemożliwia to przedostanie się plemników do nasienia, co sprawia, że mężczyzna nie może zapłodnić kobiety.