Panowie, którzy zdecydowali się na wazektomię, mają przerwaną drożność nasieniowodów. W praktyce oznacza to, że plemniki nie przedostają się do ejakulatu, a w konsekwencji – nie może dojść do zapłodnienia. Zdarza się, że pacjenci po pewnym czasie chcą jednak założyć rodzinę. Wówczas można podjąć próbę przywrócenia drożności nasieniowodów poprzez wykonanie zabiegu reversal.
Reversal – zabieg odwrócenia wazektomii krok po kroku
Zupełną podstawą jest oczywiście pozytywne przejście wizyty kwalifikacyjnej. Wynika to z faktu, że nie każdy pacjent może być poddany zabiegowi. W niektórych przypadkach, np. jeżeli od zabiegu wazektomii upłynęło dużo czasu, wykonanie reversal okaże się bezcelowe. Zadaniem lekarza jest więc ocena szansy na przywrócenie drożności nasieniowodów.
Stan zdrowia pacjenta, a także możliwość wykonania zabiegu, ocenia się na podstawie wykonanych badań laboratoryjnych. Mowa tu m.in. o morfologii, krzepliwości krwi czy HCV. Lekarz może niekiedy zadecydować o poszerzeniu diagnostyki.
Przed przystąpieniem do zabiegu pacjentowi podawane jest znieczulenie przewodowe oraz narkoza. Dzięki temu nie odczuwa on bólu ani dyskomfortu. Następnie lekarz przystępuje do zszycia ze sobą przerwanych wcześniej nasieniowodów. Używa w tym celu mikroskopu chirurgicznego oraz bardzo cienkich nici. Cały proces trwa 2-3 godziny, zaś po jego zakończeniu pacjent powinien pozostać pod obserwacją.
Kolejnym etapem jest wizyta kontrolna, a także badanie ejakulatu. Sprawdzenie obecności plemników w spermie powinno odbyć się po około 90 dniach od zabiegu. Dopiero wtedy można stwierdzić, czy reversal przyniósł oczekiwane rezultaty. Uznaje się, że starania o potomka można rozpocząć mniej więcej po 4 tygodniach. Warto jednak pamiętać, że skuteczność reversal ocenia się na ok. 50%.