Zyskaj pewność - poznaj odpowiedzi
WAZEKTOMIA
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?
Pacjent powinien być ogólnie zdrowy. Przed zabiegiem należy usunąć zbędne owłosienie okolic intymnych ( zwłaszcza worka mosznowego), dobrze zaplanować podróż do gabinetu oraz zabrać ze sobą obcisłą bieliznę. Przed wyruszeniem z domu można spokojnie spożyć posiłek.
Czy należy przybyć z osobą towarzyszącą?
Taka asysta nie jest wymagana. Pacjent po zabiegu może normalnie prowadzić samochód.
Czy wazektomia jest bolesna?
Cała procedura odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Jest ono podawane specjalnym aparatem bezpośrednio przez skórę, bez użycia igły.
Ile trwa zabieg?
Wszystko zależy od uwarunkowań anatomicznych pacjenta. Jednak zazwyczaj zajmuje to nie więcej niż 40 minut.
Co należy robić po zabiegu?
Przede wszystkim nosić obcisłą bieliznę, aby zminimalizować uczucie dyskomfortu podczas rekonwalescencji. Po 24 godzinach można zdjąć opatrunek. Nie ma konieczności zakładania w jego miejsce nowego.
Czy po wszystkim przydadzą się jakieś środki przeciwbólowe?
W razie potrzeby można zajrzeć do domowej apteczki po stosowny specyfik. W wyjątkowych przypadkach stosuje się leki wydawane na receptę.
Jak funkcjonować tuż po zabiegu?
Po wazektomii można normalnie udać się do pracy. Przez pierwszych kilka dni oczywiście należy unikać ciężkiego wysiłku, czy forsownych ćwiczeń fizycznych (tenis, jazda na rowerze).
Kiedy mogę zrezygnować z dotychczasowej antykoncepcji?
Przez pierwszy tydzień najlepiej powstrzymać się od współżycia. Później przez około 2 miesiące (aż do uzyskania wyników badania nasienia na obecność plemników), zalecane jest stosowanie antykoncepcji jak przed zabiegiem.
Czy po zabiegu wazektomii występują jakieś powikłania?
Każda ingerencja chirurgiczna w organizm ludzki niesie ze sobą ryzyko pojawienia się niepożądanych dolegliwości. Są one jednak rzadkością. Najczęściej występującym powikłaniem jest krwiak ( siniak ), który zazwyczaj nie wymaga żadnego postępowania. Może pojawić się obrzęk lub bolesny guzek w miejscu operowanym ( często zależy to od metody chirurgicznej lub indywidualnej skłonności pacjenta).
Zyskaj pewność - poznaj odpowiedzi
REVERSAL
Jak przygotować się do zabiegu?
Choć sam zabieg reversal jest dużo bardziej skomplikowany, to przygotowanie do niego wygląda podobnie jak do wazektomii. Także w tym przypadku pacjent musi być ogólnie zdrowy, wskazane jest ogolenie okolic moszny . W przypadku reversal należy jednak być na czczo na 6 godzin przed zabiegiem. Dobrze też, by pacjent pojawił się wraz z asystą.
Ile trwa zabieg?
Zabieg reversal zwykle trwa od 2 do 3 godzin. Pacjent powinien zostać pod obserwacją do następnego dnia. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu zewnątrz oponowym.
Czy zabieg jest bolesny?
Nie. Zabieg jest bezbolesny. Nad znieczuleniem czuwa anestezjolog.
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?
Po zabiegu reversal zaleca się większą ostrożność niż przy wazektomii. Dlatego jeszcze przez kilka tygodni unikamy wysiłku fizycznego, a także seksu. Stosowanie w tym okresie środków przeciwbólowych jest bardzo indywidualne.