Zabieg polegający na chirurgicznym przecięciu nasieniowodów, czyli wazektomia, to metoda antykoncepcji dla mężczyzn, która w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Często wybierana jest przez panów, którzy nie chcą mieć więcej dzieci lub chcą zapewnić swojej partnerce komfort psychiczny związany z brakiem obaw o nieplanowaną ciążę.
Skuteczność antykoncepcji
Zabieg ten uznawany jest za jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji – według badań jego skuteczność wynosi aż 99%. Oznacza to, że ryzyko zajścia w ciążę po wazektomii jest znikome.
Krótki czas rekonwalescencji po wazektomii
Wazektomia to zabieg chirurgiczny o małym stopniu inwazyjności. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, a cały proces trwa zazwyczaj nie dłużej niż 30 minut. Po zabiegu pacjenci mogą wrócić do swoich codziennych aktywności już po kilku dniach, a pełna rekonwalescencja zajmuje zazwyczaj około dwóch tygodni.
Korzyści dla partnerki
Decydując się na zabieg wazektomii, mężczyzna pokazuje swojej partnerce, że jest gotów podjąć odpowiedzialność za kontrolowanie płodności i rozwiązania antykoncepcyjne. Tym samym kobieta nie musi korzystać z innych metod antykoncepcji, takich jak tabletki czy wkładki domaciczne, które mogą powodować skutki uboczne i być uciążliwe w stosowaniu. Dzięki temu obie strony mogą cieszyć się swobodą i komfortem podczas wspólnego życia seksualnego.
Jest to metoda antykoncepcji o stałym działaniu, co oznacza, że mężczyzna nie musi już martwić się o antykoncepcję ani ryzyko nieplanowanej ciąży przez resztę swojego życia. Jeśli jednak po pewnym czasie zmieni się decyzja o posiadaniu dzieci, istnieje możliwość wykonania zabiegu odwrotnego do wazektomii, tzw. refertilizacji, który może przywrócić płodność mężczyzny.
Minimalne ryzyko powikłań po zabiegu
Jak każda metoda chirurgiczna, również wazektomia niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Niemniej jednak, ze względu na mały stopień inwazyjności zabiegu oraz jego prostotę, ryzyko to jest bardzo małe. Najczęstsze powikłania to krwawienie czy zakażenie rany, jednak te przypadki są rzadkie i łatwe do leczenia. Warto również dodać, że wazektomia nie wpływa negatywnie na produkcję testosteronu ani na zdrowie prostaty.